Podíl zastánců bezmasého způsobu stravování se v posledních letech zvyšuje. Celosvětově se počet vegetariánů odhaduje na jednu miliardu, s největším počtem v Indii, kde vegetariáni tvoří asi 38 % své populace. V EU je na prvním místě Itálie (až 10 % populace).
Podle Americké dietetické asociace je správně sestavená vegetariánská strava, včetně veganské, zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci a léčbě některých chronických onemocnění. Je vhodná pro všechna životní období člověka, včetně těhotenství, kojení, dětství, dospívání, stáří i sportovce. Vegetariánská strava je definovaná jako strava, jež neobsahuje maso, mořské plody nebo jiné výrobky připravené z těchto potravin. Existují různé typy vegetariánské stravy, nejčastější se označuje jako laktoovovegetariánství, kde se konzumují vejce, mléko, mléčné výrobky a med. Od této skupiny se odlišuje laktovegetariánství, kde se k rostlinné stravě konzumuje navíc pouze mléko a mléčné výrobky, a veganství, jakožto nejpřísnější vegetariánská strava, jejíž stoupenci odmítají konzumaci jakýchkoliv potravin živočišného původu. Důvody pro bezmasý způsob stravování jsou různé – etické, ekologické, z důvodu náboženství nebo životní filosofie.
Vegetariánský způsob stravy se blíží zásadám správné stravy. Je charakterizován nízkým příjmem nasycených MK, a naopak vysokým příjmem potravin bohatých na vlákninu a fytochemikálie jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny, sójové výrobky, ořechy a olejnatá semena. Výsledky studií také potvrzují, že vegetariánská strava je spojena s nižším rizikem úmrtí na ischemickou chorobou srdeční. Vegetariáni mají v porovnání s nevegetariáni nižší hodnoty LDL – cholesterolu, krevní tlak, nižší index tělesné hmotnosti, výskyt diabetes mellitus II. typu a nádorových onemocnění.
Stravovací zvyklosti vegetariánů se však mohou lišit, a proto zdravotní benefity, které vegetariánské strava nabízí, nemusí platit pro každého stravujícího se tímto způsobem. Důležitou roli hraje velikost porcí, zdroje specifických živin a samotná technologická příprava pokrmů. Omezování příjmu živočišných potravin navíc s sebou může nést nízký příjem určitých živin, zejména bílkovin, vápníku a vitaminu B12. Proto je třeba opravdu pečlivé plánování vegetariánské stravy.
LITERÁRNÍ ZDROJE
BIOFACH. Veganů a vegetariánů přibývá. bio-info [online]. 2013 [vid. 2017-04-30]. Dostupné z: http://www.bio-info.cz/zpravy/veganu-a-vegetarianu-pribyva
ROLANDO Y. WEE. Countries With The Highest Rates Of Vegetarianism. WorldAtlas
[online]. 2017 [vid. 2017-04-30]. Dostupné z: http://www.worldatlas.com/articles/countries-with-the-highest-rates-ofvegetarianism.html
ACADEMY OF NUTRITION AND DIETETICS. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 2016, 116(12), 1970–1980.
MESSINA, Mark a Virginia MESSINA. The Role of Soy in Vegetarian Diets. Nutrients
[online]. 2010, 2(8), 855. Dostupné z: doi:10.3390/nu2080855
VEGETARIÁNSTVÍ
Podíl zastánců bezmasého způsobu stravování se v posledních letech zvyšuje. Celosvětově se počet vegetariánů odhaduje na jednu miliardu, s největším počtem v Indii, kde vegetariáni tvoří asi
38 % své populace
