Správné skladování potravin v chladničce je velice důležité. Oddaluje zkázu potravin, čímž prodlužuje jejich trvanlivost, a především hraje významnou roli v prevenci řady onemocnění z potravin.
Udržujte v chladničce teplotu v rozmezí 0 ° C a 5 ° C (ideálně 4 ° C). Chladničku nepřeplňujte, otevírejte ji na co nejkratší dobu. U starších typů chladniček se teplota může v různých částech lišit. Platí, že syrové maso a ryby by měly být skladovány v nejchladnější části chladničky. Dříve tedy bylo vhodné je skladovat na horní poličce, teplota v moderních chladničkách je však rovnoměrně rozložená, syrové maso tedy skladujte na nejspodnější poličce, a to pečlivě zabalené, abyste zabránili odkapávání šťávy a krve, a tak kontaminaci ostatních potravin.
Zabraňte kontaktu tepelně upravených potravin a pokrmů se syrovým masem neboli zabraňte tzv. křížové kontaminaci. Již připravené pokrmy a polévky skladujte v nejvyšší poličce. Než je však umístíte do chladničky, nechejte je nejdříve vychladnout.
Nekupujte chlazené potraviny s nafouklým balením. Nafouklý obal je znamení, že se uvnitř množí mikroby. Příčinou může být, že výrobky byly uchovávány delší dobu při vyšších teplotách nebo že se blíží konec jejich expirační lhůty. Mléčné výrobky a uzeniny by měly být skladovány v prostředních poličkách. Krájené uzeniny zpravidla vydrží čerstvé 4-5 dní. Fermentované salámy, slaniny nebo nekrájené šunky po dobu 2-3 týdnů. Vejce by měly být skladovány v kartonech, aby byla omezena ztráta vlhkosti skrz skořápku a taktéž v prostřední části chladničky nebo jejich dveřích.
Většina ovoce a zeleniny jsou citlivé na teplotu, uchovávejte je v uzavíratelných boxech v nejspodnější části chladničky. Zejména tropické ovoce (jako je ananas a banány) a sladké brambory (batáty) jsou citlivé na chlad a neměly by být uchovávány v chladničce vůbec. Oproti tomu jablka, hrušky nebo jahody raději ano. Citrusové plody, okurky, papriky a lilek zase snadno ztrácejí v chladničce vodu. Česnek a cibule do chladničky nepatří, brambory zase skladujte na chladném, tmavém, dobře větraném místě, aby nedošlo k jejich klíčení; nenechávejte je v plastových sáčcích, raději je dejte papírového pytlíku nebo krabice.
Správné skladování potravin v chladničce oddaluje zkázu potravin, čímž prodlužuje jejich trvanlivost a mimoto hraje významnou roli především v prevenci řady onemocnění z potravin.
LITERÁRNÍ ZDROJE:
Food safety: Storing perishable food. Csiro [online]. 2015 [cit. 2018-07-30]. Dostupné z: https://www.csiro.au/en/Research/Health/Food-safety/Refrigerating-foods
Home Cooking and Storage. Fsai [online]. 2017 [cit. 2018-07-30]. Dostupné z: https://www.fsai.ie/faq/domestic.html
Správné uchování potravin a pokrmů v chladničce prevence vzniku onemocnění z potravin. Szu [online]. 2004 [cit. 2018-07-30]. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/Program_SPZ/Nebezpeci_onemocneni_z_potravin/lednicka3.pdf
JAK SPRÁVNĚ USPOŘÁDAT POTRAVINY V CHLADNIČCE?
Správné skladování potravin v chladničce je velice důležité.