Čokoláda a čokoládové výrobky jsou vysoce energetickými potravinami. Při hodnotě přes 2000 kJ hradí 100g balíček čokolády asi 1/4 denní energetické potřeby dospělého člověka. V rámci zdravé výživy se však tyto potraviny snažíme raději omezit, neboť jejich nadměrná konzumace zvyšuje riziko vzniku nadváhy, obezity a zubního kazu.
Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, což jsou semena kakaovníku (Theobroma cacoa). Kakaovník pochází původně z Ameriky. V dnešní době kakao se pěstuje především v Africe, v Asii, Oceánii, Karibiku, Střední a Jižní Americe.
Poté, co jsou kakaové boby odstraněny z lusků, jsou fermentovány, sušeny, praženy, mlety a lisovány, vzniká kakaová hmota (kombinace kakaového prášku a kakaového másla). Kakaové máslo se používá k další výrobě čokolády. Přidáním dalších přísad (sušené mléko, cukr, případně rostlinný tuk) se vyrábí různé druhy čokolád a čokoládové náhražky. Levné čokolády obsahují více cukru než čokolády kvalitní. Platí, že čím je vyšší obsah kakaa, tj. množství kakaové hmoty a kakaového másla, tím je čokoláda kvalitnější. Mírné množství cukru přispívá ke kvalitě čokolády pro vyvážení její přirozené hořkosti a zvýraznění chuti. Kvalitní čokolády nejčastěji obsahují 60 až 70 % kakaové hmoty a 40 až 30 % cukru. U obyčejných spotřebních čokolád může obsah kakaové hmoty klesnout až na 30 % a obsah cukru stoupnout až na 55 %. Navíc tzv. náhražky čokolád obsahují jako náhražku kakaového másla rostlinné oleje, které zanechávají v ústech mastnou chuť a lepkavý pocit na patře.
Z hlediska nutričního jsou čokoláda a čokoládové výrobky vysoce energetické potraviny. Při hodnotě přes 2000 kJ hradí 100g balíček čokolády asi 1/4 denní energetické potřeby dospělého člověka. V rámci zdravé výživy se tyto potraviny snažíme raději omezit, neboť jejich nadměrná konzumace zvyšuje riziko vzniku nadváhy, obezity a zubního kazu.
Kakaové boby a kvalitní čokoláda vyniká obsahem železa, draslíku, hořčíku, fosforu, a mědi. Obsah vitaminů je bezvýznamný. Hlavní součástí kakaových bobů je alkaloid zvaný threobromin, který je svou strukturou i účinky velmi podobný kofeinu, jen je o něco slabší. Má povzbudivé účinky na centrální nervovou soustavu, vzpružující účinky při únavě a slabě zvyšuje srdeční činnost. Obsah threobrominu v hořké čokoládě je 2 – 10x větší než v čokoládě mléčné.
Zdroje:
- PEHLE, Tobias. Čokoláda: [antidepresivum, afrodiziakum, antioxidant]. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2009, 295 s. ISBN 978-80-255-0049-1.
- KARVÁNKOVÁ, Jana a Jindřich REŽ. Čokoláda, cukrovinky, trvanlivé pečivo. Praha: Merkur, 1978, 98 s.
- Čokoláda. České vyd. 1. Praha: Ottovo nakladatelství, 2006, 63 s. ISBN 80-7360-401-9.
- DOUTRE-ROUSSEL, Chloé. Čokoláda pro znalce: opravdová chuť i vášeň. Praha: Slovart, 2006, viii, 216 s. ISBN 80-7209-825-x.
- COADY, Chantal. Čokoláda: průvodce znalce světem nejjemnějších čokoládových cukrovinek. 1. vyd. Praha: Fortuna Print, 2000, 192 s. ISBN 80-86144-54-2.